A közel százezer látogató és a szervezők azt élhették meg öt napon át, amit egyik örökös védnökük, Törőcsik Mari oly sokszor emlegetett annak idején: Isten tenyerén bújtak itt össze mindannyian, és ez a tenyér mindig a legjobbkor tolta félre a sötét felhőket felettük. A 16. Ördögkatlanban sokszor megeredt az eső, sőt lecsapott a vihar is, de szinte mindegyik programot meg lehetett tartani. (Fotók: Mizerák Andrea)
Kegyes volt a természet a fesztiválozókhoz Nagyharsányban és Beremenden, az esemény két fő helyszínén. Így aztán az utolsó éjszakán többezer katlanlátogató együtt énekelhette Beck Zolival Cseh Tamás és Bereményi Géza legendás dalát: „… Mi más is lehetnék: csak csönd neked!”. Az idei fesztivál ezzel a gesztussal is a másik örökös védnökre, Cseh Tamásra emlékezett, aki 2023-ban lett volna 80 éves. Beremend központjában indián tipik várták az Offlájn Rezervátum vendégeit, Novák Erik hatalmas tablót festett a könyvtár falára, rajta Füst a szemében és Indián társai szelíden figyelmeztetnek bennünket: vigyázzunk egymásra és a Földre, ahol élünk.
A régi és új helyszíneken minden művészeti ág megtalálta híveit: a Vylyan Teraszon legjobb íróinkkal találkozhattunk, és örömmel tapasztalhattuk, hogy a dedikálásért kialakuló sorok mindig hosszabbak voltak, mint a „fröccssorok”. Nádasdy Ádám, Krusovszky Dénes, Boldizsár Ildikó, Tóth Krisztina, Háy János, Bódis Kriszta és még számos kiváló írónk bukkant fel a Líra irodalmi délutánjain, de dedikált köteteket kapott a 10. Katlanfutás majd 300 résztvevője is, köztük például Tompa Andrea, aki futott is, dedikált is…
Egy új helyszínen, a beremendi lovaspályán a Magyar Zene Háza Színpadán fantasztikus koncerteket adott a Csík és Kiss Tibi, a Besh o Drom és a Kollár-Klemencz Kamarazenekar, Dés László és barátai, de az úgynevezett „komoly zene” is otthonra lelt a Katlanban: az öt nap egyik szenzációja volt az éjszakai Mozart-est, melyet a beremendi strandra talált ki Dinyés Dániel. Sokszázan gyönyörködtek a zenében és a látványban, énekesek, zenészek, táncosok együtt lélegző produkciójában, melyet nemcsak fáklyák, de villámlások és mennydörgések is kiegészítettek – miközben egy csepp eső nem esett.
A leghosszabb sorok természetesen az idén is a színházi sorszámokért gyűltek össze nap mint nap. Óriási sikerrel játszottak híres színészeink Udvaros Dorottyától Nagy Mariig, Koltai Róberttől Vecsei H. Miklósig, és ugyanilyen siker övezte a fiatalokat és a függetleneket is: Hegedűs D. Géza és ifjabb Vidnyánszky Attila osztálya a Merlint és a Liliomot játszotta, Horváth Csaba tanítványa, Regős Simon a Puszták népével robbant be a színházi kínálatba. Izgalmas produkciókat hozott a Jurányi Ház, mely a Magyar Zene Házával együtt a 16. Ördögkatlan díszvendége volt. És díszvendég volt Másik János is, aki káprázatos koncertekkel és egy izgalmas beszélgetéssel gazdagította a programot. Utóbbin Veiszer Alinda vendége volt, aki Vilmányi Benettel, Paár Julcsival, Víg Mihállyal és Péterfy Borival tömegeket vonzott a hangulatos Kovácsműhelybe.
Jelen volt a Hagyományok Háza, a Magyar Nemzeti Múzeum, a Petőfi Irodalmi Múzeum, a Pécsi Bölcsész Udvar… Felsorolhatatlan a sikeres programok számbavétele, melyekkel az Ördögkatlan újra bebizonyította, hogy a minőségi kultúrára igenis igény van. Háborúk és szekértáborok „kultúrharca” idején is tudhat az ember a „jobbik részével” a másik ember felé fordulni. Hogy aztán azon a bizonyos záróesten sokezren üvöltsék együtt boldogan és szabadon a Törőcsik Maritól kölcsönzött katlan-jelszót: „Nem vagyunk normálisak!”
A Falu avagy idén: Gyárturisták két tagja (Ottlik Ádám és Köles Ferenc) a megnyitón a Beremendi Cementgyárba invitálta a közönséget, ahol őrült kalandok és poénok vártak
Szabó Balázs...
...és Vecsei H. Miklós Cseh Tamást idézte szóban és dalban
Füst a szemében
Másik János, az egyik díszvendég a színpadon eső után...
...és Alindával másnap délelőtt
A Balaton eljátszotta a legnagyobb slágereit
másnap délelőtt pedig Víg Mihályt sok mindenről kérdezte Alinda
Péterfy Bori játszott a Mokosban (Tapasztalt asszony), fellépett zenekarával és beszélgetett Alindával
Vilmányi Benett itt volt színpadon (1 V 1), filmen (Larry) és Alinda beszélgetőpartnereként
Öt indiánsátorban lehetett kiszakadni a rohanó világunkból...
Beremenden az Offlájn Rezervátumban
Novák Erik a Beremendi Könyvtár falára indiántábort festett
A kész mű, alul jobbról a második Cseh Tamás, indiánnevén: Füst a szemében
Beremenden a Folkudvarban szőni...
...vasalni...
...és mosni tanította a fiatalokat, úgy, ahogy azt dédszüleink művelték
A ZeneMűvek csapata minden nap mást faggatott arról, hogy mi "Nekem a zene" - Göttinger Pál
Katlanhangulat 1.
Katlanhangulat 2.
Glossza podcast a Pécsi Bölcsész Udvarban, a téma: Hollywood a vasfüggönyön túl - Amerikai filmek a Kádár-korszakban
...amit lelkesen hallgatott a Katlan-szerte felbukkanó kutya is
A Csorba Győző Könyvtár jóvoltából Olvasóliget is volt a Pécsi Bölcsész Udvarban - két- és négylábúak egyaránt élvezték
Simon Márton és iamyank versekkel és zenékkel készült
Közönség a beremendi Kovácsműhelyben
Magyar Zene Háza Hangtemplom Nagyharsányban, ahol többek közt
...a Barabás Lőrinc Quartet is fellépett
Egy ifjú zenerajongó
Beck Zoli és Grecsó Krisztián hoztak valamit magukból...
...amit Dés László is meghallgatott a közönség soraiból
Katlanhangulat 3.
Katlanhangulat 4.
Beck Zoli workshopot tartott a dalszerzésről...
...jó néhány érdeklődőnek
A Tűzmadarak több helyszínen is bemutattak és tanítottak bűvészmutatványokat
"Imi, mondj egy verset!" - Csuja Imre előadóestje Beremenden a Református templomban
A Staféta arcai - Dömölky Dániel portréi
Túlélők - Jutka Rona portréi
Füst a szemében - hogyan élt indiánként Cseh Tamás és barátai
Iskola utca 35/b - Cseh Tamás Bereményi Gézával közös egykori albérletének felidézése, ahol Cseh Tamás által dúdolt dallamokra dalszöveget lehetett írni
Cseh Tamás és Bereményi Géza egymásnak írt üzenetei
Cseh Tamás önportréja
Szabadtéri kiállítás Cseh Tamás születésének 80. évfordulójára