Egy néhány főből álló asztrofotós csapat tagjaként Schmall Rafael 2018 májusában elutazott a légvonalban 9000 km-re lévő Namíbiába, hogy megtapasztalja a legendát, miszerint a Tejút képes árnyékot vetni. A kiállítás olyan különleges részét mutatja be ennek a távoli afrikai országnak, melyet kevesen láthatnak. Messze a civilizációtól, az afrikai égbolt szinte hihetetlen látványosságokat tár az észlelő szeme elé: árnyékot vető Tejutat, csillagoktól hemzsegő égboltot és olyan célobjektumokat, melyeket hazánkból a déli horizont kitakar.
”Jómagam számos díjnyertes fotót készítettem már csillagos égboltról. Azonban a déli ég engem is meglepett annyira, hogy négy napig el sem hittem, hogy ennyire látványosan csillagos-kontrasztos, markáns Tejutas égbolt létezik-e egyáltalán. 16 éjszakás expedícióm során igyekeztem a lehető legtöbb fotót elkészíteni a csillagos égboltról. Hatalmas panorámafotóktól kezdve a távcsöves asztrofotókon át a modern mobiltelefonos tájképekig összesen húszezer képanyag gyűlt össze. Ennek egy szeletét ez a kiállítás jeleníti meg.”
Schmall Rafael 2008 óta foglalkozik fotográfiával, a csillagászati témájú fotózást 2014-ben kezdte. A Zselici Csillagpark munkatársaként egyik munkaköre az asztrofotózás és asztrotájképek készítése a Zselicben. Számos fotós díjat nyert már, fotója lett a nap csillagászati képe a NASA-nál, valamint a National Geographic Magyarországnál az év asztrofotója díjat is elnyerte. Legutóbb a IIAPY - Nemzetközi Asztrofotós Pályázaton lett kategóriagyőztes. A Földgömb magazinban többször jelent már meg különböző asztrotájképe. Elnökségi tagja a Magyar Asztrofotósok Egyesületének, valamint aktív résztvevője a Vega Nyári Amatőrcsillagász Megfigyelőtáboroknak.
A kiállítás helyszíne: Zsolnay Kulturális Negyed - Látogatóközpont (felső szint)
Nyitvatartás: 2021. május 4. – június 1., keddtől vasárnapig 10-18 óráig.
A belépés Planetárium és Labor – Interaktív Varázstér jeggyel ingyenes, egyéb esetben 500 Ft/fő.
Forrás: ZsÖK
Hozzászólások