Diese Domain ist bereits registriert
Domain verwalten
Berettyóújfalu nevével ritkán találkozunk, hiszen ötszáz kilométernél is távolabb van Pécstől, Hajdú-Bihar megyében található – a nevével ellentétben pedig város. Híres szülöttjén, Makk Károly filmrendezőn kívül kevés hírességet tud a település felmutatni, mivel az ország egyik leghátrányosabb helyzetű térségében található. A mélyszegénység már-már megszokott jelenség arrafelé, azonban vannak olyan szervezetek, amelyek nem fogadják el, ezt az állapotot. Az Igazgyöngy Alapítvány és az általuk létrehozott művészeti iskola tanítványai a képzőművészet, az alkotó tevékenység segítségével próbálnak kiszakadni ebből a helyzetből.
A"Szegénység és a társadalmi kirekesztés elleni küzdelem" programévében készült 33 alkotással kívánják felhívni a figyelmet a jelenségre és arra, hogy még ilyen körülmények között is születhetnek igazi kincsek. A Pécsi Esélyek Háza szervezésében így kerültek ezek a képek most az Uránia Moziba, ahol a kiállítást megnyitó műsor után az Örvényben című filmet is levetítették. Az dokumentumfilm a képek kis festőinek drámai sorsát követte nyomon, a végkifejletet pedig a beszédes cím vetítette elő.
L. Ritók Nórával az alapítvány vezetőjével az Uránia előcsarnokában beszélgetek a képekről és a keletkezésük körülményeiről faggatom.
- Mi ösztönözte a kiállítás létrehozását?
- A „Szegénység és a társadalmi kirekesztés elleni küzdelem” évében pályázati támogatás segítségével készültek ezek a festmények. Az iskolánk 670 tanulójának 70 százaléka hátrányos, vagy halmozottan hátrányos helyzetű gyermek. Ebből 250 diák él mélyszegénységben, ők zömmel roma származásúak. Régóta végzünk tehetséggondozást a körükben, így kézenfekvő volt, hogy az életükkel, az ő világukkal kapcsolatos témát dolgozunk fel.
- Miért a képzőművészet eszköztárához nyúltak?
- Az Igazgyöngy Alapítvány által működtetett iskola profilja a képző és iparművészeti nevelés, ezen kívül még táncművészeti képzéssel is foglalkoznak intézményünkben. Azért döntöttünk a festészet mellett,mert az mindenki számára kézzelfogható és bárhol az országban megmutatható. Erdős Lajos cigány mesemondó történetei ihlették az alkotásokat, ezekből válogattuk ki a legjobbakat és vittük el az országban több helyre is bemutatni. Ezek a munkák egyébként nem az iskolában készültek, hanem a gyerekek lakókörnyezetében, tavaly nyáron a tanárokjelenlétében, mentorálasával. Nem csak szakmailag segítették a gyerekeket a munkában, hanem az alkotás folyamatát végig is fotózták. Ezeket a fényképeket 10 tablóban helyeztük el, most is itt vannak, meg lehet tekinteni. A festmények és a fotók így együtt jól adják vissza, hogy milyen tehetségesek a gyerekek és milyen méltatlan körülmények között élnek. Ennek a kontrasztja ébresztheti rá talán a többségi társadalmat arra, hogy milyen értékek mennek veszendőbe, szerte az országban, hiszen nincs mindenhol ilyen tehetséggondozó program.
- Hol lehetett látni a képeket Pécsen kívül?
- Budapesten két helyen is
kiállították az alkotásokat, de láthatók voltak Debrecenben is. A Pécsi Tudományegyetemen
néhány hét múlva lesz egy gyermekvédelmi konferencia, ahol szintén bemutatjuk a
műveket, szóval aki szeretné megnézni, annak még bőven lesz erre lehetősége. De
az Európa Parlament is jelezte, hogy látni szeretnék a gyerekek alkotásait,
éppen abban az időszakban lesznek kiállítva, amikor a magyar elnökség
beszámol a féléves tevékenységének eredményeiről Strasbourgban.
A mozi lépcsőházában is láthatunk néhány szép munkát
A kiállítást L Ritók Nóra, az alapítvány elnöke nyitotta meg
Az alkotás folyamatáról készült tablók egyike
Minden mese örökzöld témája, a sárkány
Különös, megragadó szín és formavilág
Érdekes témák, egyedi látásmód
Az est házigazdája, az Esélyek Házának vezetője Koska Éva köszönti az érdeklődőket
Róluk szól a történet
Szerencsére sokan érdeklődtek a program iránt
A kiállítás megnyitójának mesemondója
Hozzászólások