Jönnek az Országos Könyvtári Napok

Kezdőlap > Kultúra > Irodalom > Jönnek az Országos Könyvtári Napok

Jönnek az Országos Könyvtári Napok

2016. szeptember 21. szerda, 13:47 Irodalom
PDF

A Csorba Győző Könyvtár Baranya megyében 2016. október 3. és 12. között tizenegyedik alkalommal szervezi meg az Országos Könyvtári Napok megyei rendezvényeit. A könyvtári hét során több mint húsz irodalmi, zenei és gyermekeknek szóló programon vehetnek részt a könyvek szerelmesei Pécsett és Baranya számos településén. Részletes program a kattintás után.

Többek között találkozhatunk Nyáry Krisztiánnal, megismerhetjük Ugron Zsolna és Molnár Krisztina Rita új könyveit. Az elsősorban gimnazista korosztálynak szóló Rendhagyó Irodalomórán Varró Dániel, Kiss Judit Ágnes, Horváth Kristóf „Színész Bob” és Háy János beszélget nagy költőinkről. Az operabarátokat Mozart legszebb darabjaival várjuk, a gyerekeknek Beck Andrea és Turbuly Lilla mesél, valamint a Röppentő Együttes zenél. 

Kiemelt programok:

2016. OKTÓBER 4. KEDD 16.00-20.00

Rendhagyó Irodalomóra

Helyszín: Tudásközpont, Nagyelőadó

Egy este, ahol négy kortárs költő négy klasszikus költőről beszélget.

Egy este gimnazistáknak, érettségizőknek, egyetemistáknak.

Egy este azoknak, akik olvasnak.

16.00-17.00 Varró Dániel Kosztolányi Dezsőről

17.00-18.00 Kiss Judit Ágnes Arany Jánosról

18.00-19.00 Horváth Kristóf Petőfi Sándorról

19.00-20.00 Háy János Ady Endréről

Kvízjáték, 30Y Szellemíró-sziták – ne felejts el pólót hozni!

Az est moderátora: Balogh Robert

A rendhagyó irodalomórák ügyeletes tanára: Pethőné Nagy Csilla

A szünetekben örömzenél: MsU613 Pap Balázs és Etlinger Mihály

A rendezvény ingyenes, de szükség van csoportok és egyének előzetes regisztrációjára 2016. szeptember 26-ig. Iskolánként egy osztályt tudunk fogadni jelentkezési sorrendben.  Regisztrálni illetve további információt kérni a  Ezt a címet a spamrobotok ellen védjük. Engedélyezze a Javascript használatát, hogy megtekinthesse. e-mail címen és a  72-501-500/28099 telefonszámon lehet.


 2016. OKTÓBER 6. CSÜTÖRTÖK 17.00

Író-olvasó találkozó Nyáry Krisztiánnal

Helyszín: Tudásközpont, -1. szint, Nagyelőadó

Nyáry Krisztián író, irodalomtörténész, számos nagy sikerű könyv szerzője. Az Így szerettek ők című kétrészes sorozata az irodalomkedvelők egyik kedvenc kötete.  Az Igazi hősök 33 kevésbé ismert magyar történelmi személy életét veszi górcső alá, és bemutatja az olvasóknak a sokszor ismeretlen hősöket. A 2016-ban megjelent Merész magyarok című kötetében pedig 30 olyan magyart vesz sorra, akik a legnehezebb helyzetekben is emberek tudtak maradni, s akik számára önazonosságuk és belső bátorságuk a legszélsőségesebb történelmi helyzetekben is mindent felülírt.

Az íróval Ágoston Zoltán, a Jelenkor folyóirat főszerkesztője beszélget. 

 Részletes programok:

2016. OKTÓBER 3. HÉTFŐ 17.00

Író-olvasó találkozó Molnár Krisztina Ritával  

Helyszín: Belvárosi Fiókkönyvtár (Pécs, Király u. 9.) 

Molnár Krisztina Rita költő. Nem gondolja, hogy ez erény, inkább azt, hogy állapot. Hogy költőnek lenni nem választás kérdése. Hite szerint a vers az, amiben van titok, rejtvény, amivel az olvasónak is van dolga.

A nagysikerű nemcsak gyermekeknek írt Maléna kertje szerzője kamaszkora óta publikál folyóiratokban, antológiákban. Önálló kötetei a  Közelkép, a Különlét és a 2013-ban megjelent Kőház.  A találkozón készülő verseskötetéből és novelláskötetéből is felolvas.

A költőnővel dr. Béres Judit beszélget.


2016. OKTÓBER 4. KEDD 11.00

Titoktündér – Beck Andrea mesés gyermekfoglalkozása

Helyszín: Tudásközpont, 4. emelet, Körbirodalom Gyermekkönyvtár

 A gyerekeknek szóló interaktív foglalkozáson Beck Andrea Titoktündér című könyvéből mesél.  A mesében észrevétlenül kap helyet a pozitív gondolkodásra való nevelés, az önbizalom fejlesztése és mindenekelőtt a vidám, gondtalan életszemlélet kialakítása és megtartása. A helyszínen lehetőség nyílik a szerző könyveinek dedikálására is. A programon való részvétel előzetes regisztrációhoz kötött!

Regisztrációját várjuk a Ezt a címet a spamrobotok ellen védjük. Engedélyezze a Javascript használatát, hogy megtekinthesse. e-mail címre.


2016. OKTÓBER 4. KEDD 16.00-20.00

Rendhagyó Irodalomóra

Helyszín: Tudásközpont, Nagyelőadó

Egy este, ahol négy kortárs költő négy klasszikus költőről beszélget. Egy este gimnazistáknak, érettségizőknek, egyetemistáknak. Egy este azoknak, akik olvasnak.

16.00-17.00 Varró Dániel Kosztolányi Dezsőről

17.00-18.00 Kiss Judit Ágnes Arany Jánosról

18.00-19.00 Horváth Kristóf Petőfi Sándorról

19.00-20.00 Háy János Ady Endréről

Kvízjáték, 30Y Szellemíró-sziták – ne felejts el pólót hozni!

Az est moderátora: Balogh Robert

A rendhagyó irodalomórák ügyeletes tanára: Pethőné Nagy Csilla

A szünetekben örömzenél: MsU613 Pap Balázs és Etlinger Mihály

A rendezvény ingyenes, de szükség van csoportok és egyének előzetes regisztrációjára 2016. szeptember 26-ig. Iskolánként egy osztályt tudunk fogadni jelentkezési sorrendben.  Regisztrálni illetve további információt kérni a  Ezt a címet a spamrobotok ellen védjük. Engedélyezze a Javascript használatát, hogy megtekinthesse. e-mail címen és a  72-501-500/28099 telefonszámon lehet. 


2016. OKTÓBER 4. KEDD 18.00

Simon Géza Gábor Szösszenetek a jazz- és a hanglemeztörténetből című kötetének bemutatója

Helyszín: Tudásközpont, 4. emelet, Zeneműtár

Aki kérdez: Kovács Attila zenei szerkesztő

Aki válaszol: Retkes Attila zenetörténész, a Gramofon Könyvek Kiadója és Simon Géza Gábor, zene- és hanglemeztörténész

"Jelen kötet a kezdetektől napjainkig foglalja össze a nemzetközileg is elismert zene- és hanglemeztörténész, Simon Géza Gábor (1947) munkásságát. A sokezernyi cikkből, tanulmányból, a vele készült interjúkból készült válogatás több mint félszáz magyar és német nyelvű sajtótermékből került ki.  A kötetből nem hiányzik a hasonló összefoglaló jellegű művek kötelező kelléke, a névindex sem." A 450 oldalas kötet a helyszínen kedvezményesen megvásárolható.


2016. OKTÓBER 5. SZERDA 10.00-16.00

Baranya megyei könyvtárosok szakmai napja

Helyszín: Villányi Városi Művelődési Ház és Könyvtár (Baross u. 13.)

Hagyományos módon idén is megrendezzük a Baranya megyei könyvtárosok szakmai találkozóját.

A találkozón az innováció és a jó gyakorlatok témájában hallhatunk előadásokat a kistérségi könyvtárak és a megyeszékhely kollégáitól. A programon való részvétel ingyenes, de előzetes regisztrációhoz kötött.

Regisztráció: Ezt a címet a spamrobotok ellen védjük. Engedélyezze a Javascript használatát, hogy megtekinthesse.


2016. OKTÓBER 5. SZERDA 18.00   

A velünk élő robotok - ismeretterjesztő előadás

Helyszín: Minerva Fiókkönyvtár (Pécs, Veress Endre u. 6.)

Áldás vagy átok, hogy velünk „élnek”? Milyen gazdasági és társadalmi hatásai vannak a robotok elterjedésének? Schlepp Péter előadásában a ma és holnap robotjainak ismertetése mellett szót ejt a robotok megjelenéséről az irodalomban. Az előadást egy hobby-robot bemutató is színesíti majd.


2016. OKTÓBER 6. CSÜTÖRTÖK

Találkozás Turbuly Lillával

10.15 Helyszín: Csipkefa Gyermekkönyvtár (Pécs, Bajcsy-Zsilinszky u. 10.)

14.30 Helyszín: Kertvárosi Fiókkönyvtár (Pécs, Honvéd tér 1.)

Turbuly Lillának eddig öt gyerekkönyve jelent meg: két mesekönyv, két ifjúsági regény és egy gyerekverskötet. Talált szív című mesekönyvére Aranyvackor-díjat kapott, a belőle készült színdarabot bemutatta a Ciróka Bábszínház. A nagyobbaknak szóló pöttyös könyveiből, a Kosársuliból és a Viszlát, kosársuli!-ból is készült színdarab, Nekünk nyolc?! címmel, amit a Hevesi Sándor Színház játszott az elmúlt évadban. A programon való részvétel ingyenes, de előzetes regisztrációhoz kötött.


2016. OKTÓBER 6. CSÜTÖRTÖK 11.00

A Röppentő együttes verses-zenés gyermekműsora

Helyszín: Várkonyi Nándor Fiókkönyvtár (Pécs, Nagy Jenő u. 24.)

Főként magyar költők (Weöres Sándor, Áprily Lajos, Osvát Erzsébet, Tarbay Ede, Szepesi Attila, Gazdag Erzsi, Csukás István, Gábor Emese...) megzenésített verseit, valamint az együttes által feldolgozott európai népek gyermekdalait hallhatják a gyerekek, miközben különböző ritmus- és dallamhangszerrel ismerkedhetnek meg.


2016. OKTÓBER 6. CSÜTÖRTÖK 17.00

Az ember tragédiája animációs filmen - Martsa Piroska előadása

Helyszín: Várkonyi Nándor Fiókkönyvtár (Pécs, Nagy Jenő u. 24.)

Martsa Piroska animációs mozdulattervező közel 20 éven át dolgozott Jankovics Marcell filmsorozatában, Madách színművét animációs filmre adaptáló alkotásában. Utóbb tanár szakos szakdolgozatát is annak a témának szentelte, hogyan lehet ezt az animációs filmet beépíteni a magyar középiskolások irodalom-, történelem- és rajzoktatásába. Előadásában nemcsak az ismert drámáról, hanem a filmben megjelenő képi elemekről, azok kultúrtörténeti hátteréről, valamint az animációs filmkészítés műhelytitkairól is szól. A filmrészletekkel illusztrált, vetített képes előadást szeretettel ajánljuk az érettségire készülő diákoknak, az őket felkészítő tanároknak, a Madách-rajongóknak és a rajzfilmeket kedvelőknek egyaránt.


2016. OKTÓBER 6. CSÜTÖRTÖK 17.00

Író-olvasó találkozó Nyáry Krisztiánnal

Helyszín: Tudásközpont, -1. szint, Nagyelőadó

Nyáry Krisztián író, irodalomtörténész, számos nagy sikerű könyv szerzője. Az Így szerettek ők című kétrészes sorozata az irodalomkedvelők egyik kedvenc kötete.  Az Igazi hősök 33 kevésbé ismert magyar történelmi személy életét veszi górcső alá, és bemutatja az olvasóknak a sokszor ismeretlen hősöket. A 2016-ban megjelent Merész magyarok című kötetében pedig 30 olyan magyart vesz sorra, akik a legnehezebb helyzetekben is emberek tudtak maradni, s akik számára önazonosságuk és belső bátorságuk a legszélsőségesebb történelmi helyzetekben is mindent felülírt.

Az íróval Ágoston Zoltán, a Jelenkor folyóirat főszerkesztője beszélget.


2016. OKTÓBER 6. CSÜTÖRTÖK 18.00    

MESE ÉS BÖLCSELET – részletek Mozart Varázsfuvola című operájából

Operamesék kicsiknek és nagyoknak

Helyszín: Tudásközpont, Konferenciaterem

Mozart operájának a mai kor embere számára is fontos tanulságait a helyszínen remek előadásban felcsendülő varázslatos áriáin, és Hábetler András szórakoztató stílusban összefogott előadásán keresztül ismerheti meg a közönség.

Rendezte és a műsort vezeti: Hábetler András

Közreműködnek a Pécsi Tudományegyetem Zeneművészeti Intézetének hallgatói.


2016. OKTÓBER 7. PÉNTEK 9.00–11.00

Legyen barátod az internet!

Helyszín: Tudásközpont, 2. emelet, számítógépterem

A Csorba Győző Könyvtár az idősebb olvasóknak is biztosítja a lehetőséget, hogy megismerkedhessenek a világhálóval. A könyvtár decemberig havonta két alkalommal másfél órás foglalkozások keretében várja azokat, akik szeretnének elmélyedni az internet világában.  

Témák: Az internet készségszintű használata, az elektronikus levelezés (e-mail) alapvető ismeretei, alkalmazása, a közösségi oldalak megismerése, szövegszerkesztés.

A részvétel előzetes ismereteket nem igényel. A csoportlétszám maximum 20 fő, a jelentkezéseket érkezési sorrenden fogadjuk.

Jelentkezési határidő: folyamatos

Jelentkezni a Ezt a címet a spamrobotok ellen védjük. Engedélyezze a Javascript használatát, hogy megtekinthesse. e-mail címen vagy a (72) 501-500/28058-as melléken lehet.


2016. OKTÓBER 7. PÉNTEK

LEGEK NAPJA

Ezen a napon különböző meglepetésekkel várjuk legfiatalabb, legidősebb, legtöbbet kölcsönző olvasóinkat. Emellett várjuk az olvasóktól a kedvenc könyveiket, amelyekből elkészítjük a legek listáját.

További részletek: www.csgyk.hu


2016. OKTÓBER 8. SZOMBAT 9.00–17.00

Könyves szombat három helyszínen

Helyszínek:

Várkonyi Nándor Fiókkönyvtár (Pécs, Nagy Jenő u. 24.)

Kertvárosi Fiókkönyvtár (Pécs, Honvéd tér 1.)

Belvárosi Fiókkönyvtár (Pécs, Király u. 9.)

Szombaton 9.00–17.00 óráig ingyenes beiratkozással, gyermekfoglalkozásokkal és meghosszabbított nyitvatartással várja olvasóit a Csorba Győző Könyvtár három fiókkönyvtára.

AMNESZTIA NAPOK A FIÓKKÖNYVTÁRAKBAN

2016. október 3–12 között az olvasók a lejárt határidejű könyveket késedelmi díj nélkül visszahozhatják a Csorba Győző Könyvtár fiókkönyvtáraiba.  


2016. OKTÓBER 8. SZOMBAT 10.00-16.00

Retró könyvvásár és olvasóliget a Gesztenye Liget Fesztiválon

Helyszín: Pécs, Gesztenyés u. 17.

Az idei évben a Csorba Győző Könyvtár is csatlakozik a Gesztenye Liget Fesztiválhoz.

Ha szereted a régi könyveket vagy szereted a ritkaságokat, akkor látogass el a Retro könyvvásárra. A gyerekeket gesztenyés kézműves foglalkozásokkal várjuk.


2016. OKTÓBER 10. HÉTFŐ 17.00

Író-olvasó találkozó Ugron Zsolnával

Helyszín: Tudásközpont, Konferenciaterem

A kolozsvári származású írónő Úrilányok Erdélyben című életrajzi ihletésű könyve a 2011-es év egyik sikerkönyve volt.  Ugron Zsolna tudósított híradókat, szerkesztett showműsort, alapított jótékonysági bált, szervezett vaddisznóvadászatot. A Kastély a Kárpátokban című, Erdélyben forgatott gasztronómiai műsor házigazdája. Jelenleg az Úriasszonyok trilógia befejező részén dolgozik.

Az írónővel Harka Éva, az UnivPécs főszerkesztője beszélget.


2016. OKTÓBER 12. SZERDA 16.00

Mi a helyzet a börtönökben?

Kerekasztal-beszélgetés a büntetés-végrehajtásról

Helyszín: Belvárosi Fiókkönyvtár (Pécs, Király u. 9.)

A beszélgetés három fő kérdéskörre fókuszál:

- a büntetés-végrehajtási intézmények, a személyzet és az elítéltek megítélése napjainkban

- a szocializáció és a reszocializáció hatékonysága

- a segítő és önkéntes munkák szerepe a börtönben.

Meghívott vendégeink:

Dr. Tamási Erzsébet kriminológus, Koncz Katalin bv. őrnagy, Juhász Szabolcs börtönpszichológus, Fekete Rita rendőr alezredes, Belány Viktória terápiás segítő, INDIT Közalapítvány


KÍSÉRŐ PROGRAMOK

2016. október 3–7. 15.00–18.00

KÖNYVCSERE a könyvtárban

Helyszín: Tudásközpont, földszint

Hozd el régi, megunt, nem használt vagy többpéldányos könyveidet, és gyűjtsd be mások kincseit ingyen! Ahány könyvet hozol, annyit vihetsz! Hogy mindenki boldogan távozzon, csak jó állapotban lévő könyveket fogadunk el.


2016. SZEPTEMBER 27–OKTÓBER 24.

 "A DERÉKSZÍJAK IDŐNKÉNT ELKÓSZÁLNAK!"

Rejtő Jenő-emlékkiállítás (paródia)

Tudásközpont, földszinti aula

Ki ne ismerné Rejtő Jenő (P. Howard) Csontbrigád, A szőke ciklon, A 14 karátos autó vagy éppen a Piszkos Fred, a kapitány című műveit? A kiállítás a 111 éve született író máig népszerű munkásságát, kalandos életét, különleges világát hivatott bemutatni.

A kiállítást 17.00 órakor megnyitja: dr. Jankovits László, irodalomtörténész, Pécsi Tudományegyetem BTK

Közreműködik: Tatai Gergő slammer/színész

A megnyitó után Thuróczy Gergely a kiállítás kurátora, irodalmi muzeológus, a Petőfi Irodalmi Múzeum tudományos főmunkatársa tart tárlatvezetést.

Iskolai csoportok számára előzetes bejelentkezés alapján tárlatvezetést tartunk.

További információ: Ezt a címet a spamrobotok ellen védjük. Engedélyezze a Javascript használatát, hogy megtekinthesse. , 72/501-500/28099

A kiállítás október 24-én 17.00 órakor közönségtalálkozóval zárul, ahol Varsányi Ferenc Rejtő Jenővel kapcsolatos munkásságáról tudhatunk meg többet.

A kiállítás a Petőfi Irodalmi Múzeum jóvoltából, a Pécsi Nemzeti Színház hozzájárulásával és a Total Art Egyesület együttműködésével valósult meg.

 

Valamennyi program ingyenes, de egyes rendezvényeken a részvétel regisztrációhoz kötött. 

A szervezők a programváltoztatás jogát fenntartják.

További információ: www.csgyk.hu

Szóljon hozzá!

Biztonsági kód
Frissítés

Kiemelt partnereink

Hirdetés
Hirdetés