Május 8-án nyÃlt meg a Pécsi Galériában KÃgyós Sándor szobrászművész életművét bemutató nagyszabású kiállÃtás, mely elsÅ‘ Ãzben nyújt átfogó képet a tragikusan fiatalon elhunyt művész alkotói pályájáról. A meghajlÃtott kÅ‘ cÃmet viselÅ‘ tárlat június 8-ig látogatható.
KÃgyós Sándor a pécsi művészeti élet emblematikus alakja volt – szobrászként, tanárként, népművelÅ‘ként és televÃziós műsorvezetÅ‘ként is formálta a város és a közösség kulturális arculatát. Köztéri alkotásaival ma is találkozhatunk Pécs különbözÅ‘ pontjain: a székesegyház elÅ‘tt, a Xavér utcában vagy a Pécsi Tudományegyetem Bölcsészettudományi Karának kertjében.
A kiállÃtás anyagát rangos intézmények és magángyűjtÅ‘k – köztük a Janus Pannonius Múzeum, a pécsváradi vár KÃgyós Sándor-emlékszobája, a Magyar Nemzeti Galéria, a Hermann Ottó Múzeum, valamint Pécs Városa és a művész családja – kölcsönözték. Az elmúlt 40 évben nem volt példa hasonlóan átfogó bemutatásra.
KÃgyós Sándor művei megalkotásával egyidÅ‘ben művészetelméleti elÅ‘adásokat tartott, népművelÅ‘ként a szemlélÅ‘ közönséget közelÃtette a művészetek befogadásához, átéléséhez és élvezetéhez. Ennek mentén a tárlat különlegessége, hogy nemcsak a szobrokat mutatja be, hanem betekintést enged a művész gondolkodásába is. KÃgyós elméleti Ãrásai, oktató televÃziós műsorai és a kéziratban maradt szobrászatról szóló könyvének részletei is helyet kapnak a kiállÃtáson.
KÃgyós Sándor művészete a klasszikus formák és a modern kifejezésmód sajátos egyensúlyát hordozza. Művei egyszerre organikusak és geometrikusak, kÅ‘bÅ‘l, fából, fémbÅ‘l – leggyakrabban márványból – faragott szobrai az alkotói folyamat feszültségeit, az anyaggal való küzdelmet is érzékeltetik.
KÃgyós művei több mint húsz kiállÃtáson szerepeltek még életében, 1970 és 1983 között. Jónéhány plasztikáját Å‘rzik jelentÅ‘s köz- és magángyűjtemények, de láthatók szobrai a villányi Szobrász Alkotótelepen valamint Pécs, Zánka, Százhalombatta, Hajdúszoboszló és Pécsvárad közterein is.
A meghajlÃtott kÅ‘ kiállÃtás nemcsak tiszteletadás egy kivételes életmű elÅ‘tt, hanem lehetÅ‘ség a művészet erejének újrafelfedezésére – az alkotás, a gondolkodás és a közösségi jelenlét példázataként.
A kiállÃtás kurátora dr. Fekete Dénes képzÅ‘művész, a Pécsi Galériák Vizuális Művészeti Centrum munkatársa. A szervezésben aktÃvan közreműködött a művész hagyatékát gondozó család is.
A kiállÃtás június 8-ig tekinthetÅ‘ meg.
Forrás: ZsÖK