Február 15-én, a Farsangoló HANG-oskodás elnevezésű, egész napos programsorozat keretében adták át a Hang Gábor-dÃjat a Bóbitában, amelyet minden évben a társulat egy tagja kap a bábszÃnház tagjainak titkos szavazatai alapján. A pont húsz évvel ezelÅ‘tt alapÃtott dÃjat idén Fekete Hajnalka bábkészÃtÅ‘ vehette át a Pityi Palkó cÃmű elÅ‘adás után a szÃnpadon. A dÃjazottal beszélgettünk a Bóbitához fűzÅ‘dÅ‘ kapcsolatáról, illetve a munkája kihÃvásairól és szépségeirÅ‘l. (Fotó forrása: Bóbita BábszÃnház)
- SzÃvbÅ‘l gratulálok a Hang Gábor-dÃjhoz! A dÃjátadó során megtudhattuk, hogy immár 16 éve vagy a Bóbita tagja. Felidéznéd, hogy mi miatt jöttél a bábszÃnházba?
- Mindig is vonzott a bábszÃnház. Korábban többször, amikor elmentem a régi Bóbita BábszÃnház épülete mellett, arra gondoltam, milyen jó lenne ott dolgozni! Több bábszÃnészt már személyesen ismertem, de a kapcsolat úgy kezdÅ‘dött, hogy felkértek, hogy a Mátyás mesék cÃmű darabhoz készÃtsek cipÅ‘ket. 2010-ben, amikor Pécs Európa Kulturális FÅ‘városa lett, a bábszÃnház kapott két státuszt. Ekkor keresett meg Sramó Gábor igazgató úr egy visszautasÃthatatlan ajánlattal, hogy ha lenne kedvem ott dolgozni, akkor felvennének a bábkészÃtÅ‘ műhelybe.
- Milyen elÅ‘képzettséggel rendelkezel, amely kapcsolódik a bábszÃnházbeli munkához?
KirakatrendezÅ‘-dekoratÅ‘rként végeztem Budapesten, majd különbözÅ‘ cégeknél dolgoztam a szakmámban, ami szintén kreatÃv munka volt. KésÅ‘bb a Baranya Megyei Múzeumoknál kiállÃtásrendezÅ‘ként dolgoztam, majd kézműves termékeket készÃtettem bÅ‘rbÅ‘l és nemezbÅ‘l. Mindig olyan dolgok érdekeltek, amelyek szinte azonnal megszületnek a kezeim közül, szemmel láthatóak, kézzel tapinthatóak.
- Milyen jellegű bábokat készÃtesz?
- Tervek alapján dolgozunk, ezért különbözÅ‘ technikájú bábokat készÃtünk, kesztyűs, bunraku, marionett és árnyfigurákat. Nagyon változatos a munka, minden új és régi egyszerre. Minden alkalommal találkozunk új kihÃvásokkal, függetlenül attól, hogy már rengeteg alaptudásnak a birtokában kell lenni. Hozzá kell tennem, hogy nagyon sokat köszönhetek a munkatársaimnak: Nagy Kovács Gézának, aki tervezÅ‘, szcenikus, báb-és dÃszletkészÃtÅ‘, illetve a közvetlen kolléganÅ‘mnek, aki azóta már nyugdÃjba vonult, Bódiné Kövecses Annának, Ancikának, akivel egy éve még együtt dolgoztunk. Sok mindent tanultam tÅ‘lük minden szinten, baráti hangulatban. Ancika igazán elhivatott, nagy szaktudású alkotó, mindig hiányozni fognak a tanácsai...
- Minden bábszÃnházi elÅ‘adás elÅ‘készÃtése egy tervvel és annak elfogadásával kezdÅ‘dik. Nektek ilyenkor mi a feladatotok? Avass be, kérlek, a folyamatba!
- Az elsÅ‘ állomás a tervelfogadás, ahol a darab tervezÅ‘jével, rendezÅ‘jével közösen megnézzük, megbeszéljük a bábok és a dÃszlet látvány-, illetve szerkezeti rajzát, megbeszéljük az elkövetkezendÅ‘ feladatokat. Ezután felmérjük, hogy milyen anyagok szükségesek a bábok, a jelmezek, a dÃszlet és a kellékek elkészÃtéséhez. Beszerezzük az anyagokat és utána kezdÅ‘dik a kivitelezés, ami szobrászi-festészeti-varrási feladatokat is igényel.
- Teljesen a saját időbeosztásotok alapján dolgoztok, vagy vannak sűrűbb időszakok?
- Vannak prioritások, próbakezdésre a báboknak szerkezetkész állapotban kell lenniük. A próbaszünetekben, vagy amikor nincs jelenetben a figura, lehet még tovább dolgozni rajta.
- Ideális esetben mikorra készülnek el a bábok, jelmezek és a dÃszletek?
- Az olvasópróbára már elvileg el kell készülnünk minden bábbal és dÃszlettel. A gyakorlatban azonban elÅ‘fordulhat, hogy formálódik még a próbák alatt is a darab, ahogy az elÅ‘bb emlÃtettem.
- Felidéznél olyan kihÃvást, ami szép feladat volt számodra?
- Szerettem és egyben nagyon szép feladatnak találtam a nemsokára bemutatásra kerülő darab főszereplőjének, Pöttöm Pannának a kivitelezését.
- A Hang Gábor-dÃj átadása a Pityi Palkó cÃmű elÅ‘adás után volt, amelyben szintén dolgoztál. Mi volt benne a feladatod?
- A Pityi Palkó esetében a bábok festése és öltöztetése volt a feladatom.
- A dÃj a Bóbita fiatalon elhunyt bábművészérÅ‘l van elnevezve. Ismerted Å‘t személyesen?
- Személyesen nem, csak látásból ismertem. Jártam többször is a bábszÃnházban, amikor még ott dolgozott, de személyes kapcsolatom nem volt vele. Inkább a feleségét, Terényi Gyöngyöt ismertem, aki bÅ‘rműves iparművész.
- Hagyomány, hogy a dÃjazott ilyenkor valamilyen személyre szóló ajándékot kap. Te mit kaptál?
- Nemrég költöztünk, egy lakásfelújÃtáson vagyunk túl, és praktikus ajándékot kaptam, egy lakberendezési áruház ajándékutalványát.
- Mi a következő darab, amin már dolgozol, dolgoztok?
- Jelenleg a Pöttöm Panna cÃmű elÅ‘adáson dolgozunk, ami Andersen egyik meséjén alapul. A darab különlegessége, hogy ugyan csak egy báb van benne, viszont nagyon sok a jelmez, amit szintén el kell készÃteni.
- Mennyi idÅ‘t fordÃtasz a munkára, a bábszÃnházra?
- AzonkÃvül, hogy ezek a bábok funkcionálnak a szÃnpadon, törekszem arra, hogy olyan minÅ‘ségű legyen a kivitelezés, hogy a késÅ‘bbiekben akár kiállÃtási anyagként is szerepelhessen. Ezért nagyon sok idÅ‘t fordÃtok a kivitelezésre.