POSZT: hogyan tovább?

Kezdőlap > Közélet > POSZT: hogyan tovább?

POSZT: hogyan tovább?

Közélet
PDF

A POSZT jövÅ‘jérÅ‘l tartottak nyílt fórumot a Dominkánus Házban. A beszélgetést Márta István, a fesztivál új művészeti vezetÅ‘je kezdeményezte, amelyen a városi politika és a szakma képviseltette magát. Rengeteg ötlet, terv hangzott el. (Képünkön a művészeti vezetÅ‘.)

 

Idén új igazgatót kapott a Pécsi Országos Színházi Találkozó Stenczer Béla személyében, valamint Márta Istvánt kérték fel a művészeti vezetÅ‘i feladatra. Márta a fesztivál megújításával kapcsolatos terveit, ahogy Å‘ fogalmazott, „álmait” tárta a Dominikánus Házban összegyűlt – fÅ‘ként szakmabeli – közönség elé. A nyílt fórumra Márta István meghívta az új igazgatót, Stenczer Bélát, Csizmadia Tibort, a Magyar Színházi Társaság elnökét, és természetesen a politikai szereplÅ‘k sem hiányozhattak, hiszen Å‘k teremtik elÅ‘ a POSZT-nak a forrásokat. Így részt vett a beszélgetésen dr. Páva Zsolt, Pécs polgármestere és dr. Hoppál Péter, a Fidesz pécsi csoportjának elnöke, országgyűlési képviselÅ‘.

ElsÅ‘ként a művészeti vezetÅ‘ ötleteit hallgathattuk meg, hogy milyen eszközök segítségével szeretné megújítani a színházi fesztivált. Legfontosabb eldöntendÅ‘ kérdés, hogy a POSZT a legjobb darabok bemutatótere legyen vagy pedig egy országos keresztmetszetet adjon. Ebben mindenki egyetértett, hogy egyértelműen a legkiemelkedÅ‘bb darabok versengése kell, hogy legyen továbbra is a fÅ‘ profil, hiszen a versenyprogramba bekerülni, esetlegesen díjat nyerni magas rangot jelent. A beszélgetésen elhangzott, hogy az évek során mindig nagyon sok sértÅ‘dést tapasztalnak a szervezÅ‘k a társulatok, igazgatók részérÅ‘l, a sértÅ‘dés oka pedig egyértelműen az, hogy valami jóból, legtöbbször önhibájukból kimaradnak.

Egyik új irányként Márta a külföld felé nyitást fogalmazta meg, amely egyrészt azt jelentené, hogy 25-30 külföldi igazgatót, kritikust látna vendégül a fesztivál, valamint külföldi produkciókat hívnának meg kulturális reprezentációs szándékkal. Márta nem árult zsákmamacskát, kínai színházat szeretne szerepeltetni, a Huawei közelmúltban bejelentett beruházási ígéretének apropóján (1000 munkahelyet teremtene Pécsett a kínai óriáscég.) A pénzek idén nagyon nehezen álltak össze, megtudtuk, a város fix 75 milliós támogatása mellett a kormányzati 45 milliós kiegészítés az utolsó pillanatban, három héttel a fesztivál kezdete elÅ‘tt realizálódott. Ennek kapcsán hangzott el, hogy ésszerűsíteni kell a pénzgazdálkodást: nem fordulhat elÅ‘ többé az, hogy a versenyprogramba elÅ‘bb hívják meg az egyes produkciókat, mielÅ‘tt kiderülnek a költségigényeik. A város vezetÅ‘i is megerÅ‘sítették, ennél több forrás nem fog a fesztivál rendelkezésére állni, így az EU-hoz kell pályázni, illetve lobbitevékenységet folytatni.

Egy megújuló fesztivál, ez senkit sem lephet meg, új vezetést igényel, amelyben a menedzsment megújításán kívül Mártának az a terve, hogy egy szakmai tanácsadó testületet hozna létre, melynek tagjai végig a POSZT magas szakmai színvonala és ésszerűsége mentén gondolkodnának. A művészeti vezetÅ‘ fontosnak tartja a fesztivál transzparensségét, ez azt jelenti, hogy a válogatóknak (jövÅ‘re az idei három után már négy lesz) például havi egyszer jelentést kellene tenniük, milyen darabokat láttak, hol tartanak a kiválasztásban, természetesen mindenféle kritika nélkül, mert akkor hol marad az izgalom a POSZT egy hete alatt. Az OFF programokon is el kell gondolkodni, felmérést kell végezni, kinek szólnak, van-e szükség ennyi off-ra (idén 130 volt). Helyszín kérdésében szeretné bekapcsolni a jövÅ‘re már teljes gÅ‘zzel működÅ‘ Zsolnay Negyedet, bár jelenleg sem kevés a helyszín, azért azt tegyük hozzá. A szakmai találkozókat kiállításokkal szeretné bÅ‘víteni, valamint tematikus napokat kíván tartani. A POSZT, mint önálló intézmény jogán pályázatokat lehetne kiírni, illetve önálló produkciót létrehozni. Ezen kívül a fesztiváljelleget is erÅ‘síteni kéne, a színészek ismét fÅ‘zhetnének, vagy találkozhatnak a közönséggel, ami a jelenlegi koncepcióból hiányzik.

2012-tÅ‘l megújulna a POSZT

Pécs polgármestere többé-kevésbé egyetértett Márta szavaival, álmaival, azonban úgy fogalmazott, hogy nagyon nem tesz jót a POSZT-nak, ami az idei fesztivál környékén zajlott, nevezetesen a fesztivál helyzetérÅ‘l, üzenetérÅ‘l és helyszínérÅ‘l folytatott negatív kommunikáció. A POSZT-ot mindenki fogadja el pécsi fesztiválnak, és olvassa együtt az „országos” szóval. A két fogalom nem egymás ellenében, hanem egymással összhangban értendÅ‘. Hoppál Péter szerint pedig kormányzati szinten létre kellene hozni egy listát, amin meghatároznák, hogy mely fesztiválokat, rendezvényeket támogatnának biztos anyagi háttérrel. Reményei szerint ebben az összeállításban a POSZT is helyet kapna, így nem kéne a financiális részért aggódni, „csupán” a lehetÅ‘ legmagasabb szakmai színvonalat kellene elvárni mind szervezÅ‘i szinten, mind a meghívott produkciók esetében. De ezzel a résszel eddig sem volt igazán gond.

Stenczer Béla és Csizmadia Tibor a szakma részérÅ‘l úgy foglalták össze a POSZT feladatait, nagyrészt egyet értve a művészeti vezetÅ‘vel, hogy az átláthatóság és a visszacsatolás, a kommunikáció elengedhetetlen feltételei a jó, magas színvonalú fesztiválnak, amely mind a szakma, mind a közönség igényeit ki tudja elégíteni.

Egy szóval, látjuk, ötlet és gondolat van bÅ‘ven, jövÅ‘re kiderül, mi valósul meg belÅ‘lük.

Hozzászólások

 
0 #3 Nusi 2011-06-20 12:44
kínai színház? a POSZT-on? Ez több, mint érdekes!!!
Idézet
 
 
0 #2 Mi pécsiek 2011-06-19 19:56
Mi szeretjük a POSZT-ot, örülünk minden gazdagodó újításának, s egyelőre "csak" azt szorgalmazzuk, hogy mindenki a Pécsett tartásán igyekezzen!

Köszönjük az ideit is, amit az előző tízhez hasonlóan nagy érdeklődéssel és kíváncsisággal kísértünk, s most arccal a többi pécsi program minél sikeresebb megvalósításáér t!
Idézet
 
 
0 #1 paul 2011-06-19 07:52
megújulásra szükség van, csakúgy, mint tiszta viszonyokra a finanszírozás terén!
Idézet
 

A hozzászólásokat lezártuk. Nem küldhet több hozzászólást.

Hirdetés
Hirdetés