Töretlen az érdeklÅ‘dés a szétesÅ‘ államszocializmus utolsó évtizedének ellenkulturális lenyomatai iránt. Friss jelenségnek számÃtott a zenei és esztétikai megújulást keresÅ‘, a főáramlatokkal szembenálló magyar underground/alternatÃv zenekarok felbukkanása. Ez az újÃtó, formabontó, kÃsérletezÅ‘ művészeti irányzatok kibontakozásának, illetve a 3T (tiltott, tűrt, támogatott) kora is, amikor lemezhez, publikálási lehetÅ‘séghez a többség, Ãgy a pécsiek sem juthattak. Ezért szamizdatként, nem hivatalos kazettákon terjesztették felvételeiket. A művészi kifejezés szabadságát dalszövegeikkel, zenéjükkel és elÅ‘adásmódjukkal közvetÃtették. A központosÃtott állami intézményektÅ‘l és kommunikációs csatornáktól, illetve a hivatalos kulturális-esztétikai értékrendtÅ‘l független, cenzúrázatlan produkciókat hoztak létre. Nemcsak koncertek, hanem összművészeti események szervezÅ‘i, szereplÅ‘i, hisz a zenészek között képzÅ‘művészek, grafikusok, szÃnészek, fotósok stb. is voltak.
A kiállÃtás a 2014-ben ugyanitt rendezett Pécs Underground ’80 összművészeti akciónapok tÃz éves évfordulóján, ám attól eltérÅ‘ koncepcióval valósult meg. Koszits Attila kurátorként ezúttal a saját archÃvumának anyagából válogatott a magyar undergroundhoz kapcsolódó grafikai munkák közül. Ebben plakátok, lemez- és kazettaborÃtók, dokumentumok, továbbá fotók, videók, korabeli hanglejátszók szerepelnek, illetve egy eredeti anyagokra épülÅ‘ rekonstrukció az elsÅ‘ helyi hanglemezklubról. Igazolva, hogy Pécs a fÅ‘város mellett a legfontosabb bázisa volt a hazai underground, neoavantgárd művészeti törekvéseknek.
Néhány név a borÃtó- és plakáttervezÅ‘k közül: Bernáth/y Sándor, Bukta Imre, Keserü Ilona, Szurcsik József, Victor Vasarely, Wahorn András, továbbá (a pécsiek) Bodor Gábor, Czakó Zsolt, Molnár Tamás, Odrobina Tamás és Schmieder Imre.
A kiállÃtás november 8-tól december 21-ig látogatható a Pécsi Galériában szerdán és csütörtökön 13:00-17:00 óra között, pénteken és szombaton 11:00-17:00 óra között. A kiállÃtás kurátora Koszits Attila.
Forrás: ZsÖK