Két kisebbeknek szóló, illetve egy ifjúsági előadással készül az új évadra a Bóbita Bábszínház. Nagy változások történtek a Bóbita háza táján a nyáron: elment négy tag, ám a helyükre szintén négyen érkeztek, emiatt több előadás lekerül a palettáról és számos szerepátvétel miatt felújító próbák következnek. Sramó Gáborral az új évad változásairól, újdonságairól beszélgettünk. (Képünkön: Matta Lóránt a Kacor király című előadásban Fotó forrása: Bóbita Bábszínház).
- Az előző évad, többek között a Színházi Olimpia kapcsán szervezett előadásokkal, programokkal ért véget. Hogyan értékeled, mennyire volt sikeres számotokra?
- Sikeres volt. Ez köszönhető annak, hogy voltak olyan programok, amiket egyéb programokhoz tudtunk kapcsolni. Például a marosvásárhelyi Ariel Ifjúsági és Gyermekszínház a gyereknaphoz és a pünkösdi hétvégéhez kapcsolódóan vendégszerepelt nálunk – amikor amúgy is nagyobb volt az érdeklődés, és egy programsorozatba be tudtuk iktatni. Nagyon örültünk, és különleges élmény volt, hogy a májusban Pécsváradon lezajlott, Eugenio Barba nevéhez köthető ISTA fesztivál workshopjainak minden este nálunk volt a bemutatása. Sikeres volt a Színházi Olimpia záró momentuma is, hiszen június 30-án Budapesten az egyik utolsó előadásunk a Robin Hood volt, amit az idei évben a szegedi Kövér Béla Bábszínházzal együtt vittünk színre. Szintén fontos megemlíteni Tajvant, ahonnan egy nagyon érdekes, izgalmas kiállítást hoztak a bábmúzeumunkba, ami még most is tart, valamint egy távol-keleti bábos előadást is láthattunk, amihez egy Kaposváron megrendezett workhop is társult. Azt gondolom, hogy az egész bábos szakma nagyon jól jött ki a Színházi Olimpiából. Vidnyánszky Attila is elismerte, hogy a bábosok voltak a legkreatívabbak, leggyorsabbak, akik nagyon hamar egy komoly koncepciót raktak össze és az eseménysorozat több elemét e koncepció nélkül nem tudtuk volna bemutatni.
- Hogyan telt a nyár, milyen programok voltak?
- A Színházi Olimpia miatt a szünet június 30. után indult, de a szünetet idézőjelbe tenném, mert négy tábort is meghirdettünk gyerekeknek. Ezek tematikus táborok, és tavaly óta az életkort illetően is még jobban finomítottunk. Mostanra már az is kialakult, hogy visszatérő táborvezetőink vannak, akiknek jó előre megvan az elképzelése az egyes témákról. A visszajelzések alapján szerencsére gond, probléma nélkül, jó hangulatban teltek a táborok. Minden táboros időszak után átbeszéljük, hogy mi az, amit még finomítani kellene. Idén például jó ötlet volt, hogy a Planetárium szerepelt programként, nagyon tetszett a gyerekeknek.
- Visszatérve a nyárra, szerepeltetek fesztiválokon?
- Egy fesztiválon szerepeltünk, ami az utolsó volt az évadban, mert hivatalosan július 31-ig tart az évad és augusztus 1-én indul a következő. Ismét kaptunk meghívást a veszprémi Kabóciádé Családi Fesztiválra, A madarak nyelve című előadásunkat vittük, július 29-én játszottuk. Azonban az előadásból kb. 5 perc ment csak le, mert elmosta az eső. Más fesztiválon idén nyáron nem voltunk.
- Térjünk rá az új évadra! Sok változás lesz a társulat és az előadások szempontjából is. Melyek ezek?
- Az évadnyitó augusztus 21-én volt, de egyből elég intenzíven kezdtünk, hiszen a Szamárfül Fesztiválon félig-meddig premierként mutattuk be legfrissebb előadásunkat, a Kacor király-t, ugyanis két új szereplő állt be. Egy kis társulatnál akár egy ember távozása is elég komoly változást generál. Most a Bóbitából négyen mentek el: három színész és a színpadmester. Mag Eszter bábszínész és a színpadmesterünk, Ludvig Gábor külföldre mentek dolgozni, Czéh Dániel a szabadúszást választotta, nagyon sokfelé hívják, de a KL Színház lett a fő állomáshelye. Annyiban nem szakadtunk el, hogy a Torzonborz és a holdrakéta-ban megtartja a szerepét, amit a tavasz folyamán játszani fogunk. Gusztin Judit – korábban Vadon Judit – a nyár elején férjhez ment és elköltöztek Pécsről Budapest mellé. Ő sem szakad el teljesen tőlünk, a Hamupipő címszerepét megtartotta. Ugyanakkor nagy öröm számunkra, hogy három fiatal jön a Bóbitába. Ketten közülük Pécsről mentek el, a Művészeti Gimnázium drámaképzésen, illetve mindhárman az OSZIP-on tanultak, ezután Marosvásárhelyen végezték el a bábszínész szakot, amit idén fejeztek be. Tehát képzett bábszínészekként térnek vissza: Szalai Barbara, Szabó Dalma és Rácz Attila.
Régi-új tagunk Várnagy Kinga, aki különböző szerződéses formákban eddig is, régóta tagja volt a Bóbitának, azonban most már ő is rendes állandó tag. Színpadmesterként pedig egy szintén több éves színházi tapasztalattal rendelkező fiatalember, Tatai Gergő csatlakozik a társulathoz. Ezek a változások azt is jelentik, hogy nagyon sok előadásunk lekerült a repertoárból. Vannak olyanok, amelyek csak ideiglenesen, és tervezzük, hogy az évek során új szereposztással visszajönnek. Amik megmaradnak, azoknál pedig egyből felújító próbákat tartunk, mint pl. a Kacor király esetében, illetve a pöttömszínházi előadásokban három színésznő fog beállni Arató Máté mellé. Augusztus 29-én kezdetüket veszik az új előadás próbái is, amelynek érdekessége, hogy Cseri Hanna a rendezője, bábszínpadra írója és zeneszerzője.
- Cseri Hanna A harmadik sárkány és az Esti mese zeneszerzőjeként már alkotott a Bóbitában.
- Igen, és ő szintén pécsi, szintén a Művészetibe járt, majd bábrendezőként végzett a Színház- és Filmművészeti Egyetemen, az idei évtől pedig már a Budapest Bábszínház zenei vezetője. Fiatal alkotóról van szó, de már pár rendezése felkeltette a szakma és a nagyközönség figyelmét az elmúlt egy-két évben. Nagy öröm számomra, hogy mai, kortárs szöveget, Szegedi Katalin két művét viszi egybegyúrva a színpadra Lenka és Palkó címmel. Ennek október 14-én lesz a bemutatója. Utána folytatódnak a felújítások Az elveszett szaloncukor-ral, ami évek óta nagy siker, és volt, hogy pihentettük, de a közönség visszakövetelte. Ebben is három szerepátvétel lesz, így ezzel a darabbal is komolyabb próbaidőszak következik. Emellett karácsonyi témában megmarad a betlehemes előadásunk is. Lesz egy új kiállításunk is október közepe táján Séta az állatkertben címmel, amelyen a bábszínház állatfigurái, bábjai kerülnek tematikusan kiállításra. Így a Királyfik és királylányok emberbábjai után most következnek az állatok, ami gondolom, nagy örömet fog okozni a látogatóknak. Év végén pedig immár harmincadik alkalommal jönnek a Szárnyas Malac Napok, idén mindenképp két napon keresztül, ahol szeretnénk meglepetésekkel is készülni, már gondolkodunk rajta, hogyan tudnánk ezt méltóképpen megünnepelni.
- Hogyan fog zárulni ez az évad? Mik a tervek?
- Januártól reményeink szerint játszani fogjuk az #Apa_anya_én ifjúsági előadást a Lázár Ervin Programban, illetve az ifjúsági bérletben, a tavasz folyamán szeretnénk a Csongor és Tünde-t is elővenni, ha lesz rá érdeklődés. Februárban Kaposváron turnézunk a Torzonborz és a holdrakéta-val, ezt követően március 9-én jön a másik új bemutatónk, Szép Cerceruska címmel. Ez egy klasszikus népmese, amit Boráros Milada rendez. Ebben az évadban még két bemutatót tervezünk. Az egyikről már beszéltünk nyilvánosság előtt, és nyertünk hozzá támogatást. A családi témájú ifjúsági előadásunk folytatását szeretnénk, amelynek jelenlegi munkacíme #Apa_anya_én_ő, de ennél majd lesz egy frappánsabb címe. A mű szintén Tóth Zoltán rendezésében valósul meg, a témája pedig az, hogy mi történik egy családban, közösségben, ha egy középiskolás lány terhes lesz. Eléggé kényes, ugyanakkor valóságos helyzetet járunk körbe és a korábbiakhoz hasonlóan feldolgozás, beszélgetés követi a játékot.
Van egy másik tervünk: egy egyszemélyes vásári játékot szeretnénk a most érkezett Rácz Attilával. A Marosvásárhelyi Egyetemen nagyon erős vásári bábjáték-kurzusuk volt, melynek a vezetője Bonczidai Dezső, akinek szívügye a vásári bábjáték, és vele egyeztetve szeretnénk még a nyár előtt létrehozni egy ilyet. Nagyon sok meghívást kapunk szabadtéri előadásokra, fesztiválokra, rendezvényekre, ahol kevesebb technikai lehetőség van, és látjuk, hogy szükség van egy-két személyes, kisebb előadásokra. Ilyen típusú, klasszikus vásári előadás már nagyon régen volt a Bóbita repertoárjában.
- Még tart a tajvani kiállítás októberig. Milyenek a visszajelzések a közönség részéről? Mik a bábmúzeumi további tervek?
- Jók a visszajelzések. Hozzám az jutott el, hogy érdekesnek találják. Szoktuk figyelmeztetni a nézőket, hogy vannak a tárlaton félelmetes bábok, hogy ezt vegyék figyelembe, amikor gyerekekkel nézik. De elfogadják, hogy ez egy speciális, különleges kiállítás. Éppen ezt picit ellenpontozva szeretnénk az állatos kiállítást, illetve az után a tárlat után még egy kiállítást tervezünk április környékén. A szatmárnémeti Brighella Bábszínházzal évek óta jó kapcsolatunk van, akik most húsz évesek. Ehhez kapcsolódva ők mutatkoznának be áprilisban egy kiállítással, ami augusztus végéig-szeptember elejéig tart. A 2024/25-ös évadra előre tekintve annyit már elárulhatok, hogy mivel 2024 decemberében ünnepeljük Kós Lajos századik születésnapját, ezért az évad első kiállítása az ő munkássága előtt tisztelgő centenáriumi tárlat lesz.