Márciusban minden Japánról szól a március 17-23. között megrendezésre kerülő Japán Napok keretében. Előadásokat, filmvetítéseket, workshopokat és további érdekes programokat kínál az érdeklődőknek a PTE Nemzetközi Igazgatósága. Az eseményeken díjmentes a részvétel, de több program is regisztrációköteles.
Március 17. 14:00 „Japán pécsi szemmel” fotókiállítás megnyitó
Általános Orvostudományi Kar (7624 Pécs, Szigeti út 12.)
Az elmúlt években a Pécsi Tudományegyetem számos oktatója és hallgatója járt Japánban. Fotóikból egy olyan szubjektív válogatást állítottunk össze, mely az ő szemükön, objektívükön keresztül igyekszik bemutatni a távol-keleti országot, a japán életérzést, úgy, ahogy ők látták, megélték. A kiállítás 2025. április 11-ig lesz megtekinthető az ÁOK Dr. Grastyán Endre aulájában.
17:00 „Körbe jár a Világ” - Kokeshi baba kiállítás megnyitó
Művészetek és Irodalom Háza (7621 Pécs, Széchenyi tér 7-8.)
A 18. század óta hagyományosan készített kokeshi, japán fababák autentikus világát mutatja be a tárlat. Ezen kiállítás anyagának összeválogatásánál szempont volt, hogy a japán hagyományos kokeshi babák történetét és Tóth-Vásárhelyi Réka kortárs művészeti kokeshi babáit párhuzamosan mutassuk be az idő és a földrajzi távolságok áthidalásával.
18:00 Előadás a Kokeshi babák készítéséről - Tóth-Vásárhelyi Réka
Művészetek és Irodalom Háza (7621 Pécs, Széchenyi tér 7-8.)
A japán kokeshi készítők zárt, férfi társadalmi rétegébe európai nőként belecsöppenő Tóth-Vásárhelyi Rékának nem volt könnyű feladata. Az előadás során megismerhetik a japán kokeshi fababák készítésének történetét és titkait.
Március 18. 11:00 Japán kések – kiállítás megnyitó
Rektori Kabinet (7622 Pécs, Vasvári P. u. 4.)
A japán kések híresek kivételes élességükről, és tartósságukról. A késkészítés hagyományai egészen a szamurájok idejére nyúlik vissza. Ugyanakkor nemcsak praktikusságukról, élességükről és hosszú élettartamukról híresek ezek a kések. A japán pengék és markolatok gyártása mind a mai napig főként kézzel történik, lehetővé téve a vágóél precíz megmunkálását, a felület díszítését, formázását, valamint a markolat és a penge tökéletes egyensúlyát.
17:00 Spiritualitás a japán bokrokban - a japán kertek világa – Dani Zoltán előadása
Művészetek és Irodalom Háza (7621 Pécs, Széchenyi tér 7-8.)
Dani Zoltán több, mint két évtizedes tapasztalattal rendelkezik a japánkertek tervezésében és építésében, melyet tanulmányai és nemzetközi kertlátogatásai során szerzett Japánban, Kínában és Európa számos országában. Munkásságának célja a hagyományos japán kertkultúra elveinek és technikáinak alkalmazása a modern városi környezetben. Hisz abban, hogy a japán kertészet eszközeivel forradalmasítható az épített terek formálása, hozzájárulva az élhetőbb, harmonikusabb városi terek létrehozásához.
19:00 Az animék szerepe a japán kultúrában – Goda Gergő előadása
Művészetek és Irodalom Háza (7621 Pécs, Széchenyi tér 7-8.)
Sokan, különösen a fiatalabb generáció, az animék világát megismerve találkozik először Japánnal, a japán kultúrával. Ez a találkozás nemcsak az izgalmas és látványos rajzfilmek fogyasztását, hanem egy sajátos életszemlélet és világfelfogás beintegrálódását is jelenti a mi társadalmunkba. Goda Gergő előadásában amellett, hogy reális képet vázol fel, mit is jelentenek az anime filmek és sorozatok a japánok számára, átfogó képet nyújt az egész kifejezési formáról, melyet pont a helyi kultúra formált egyedivé és különlegessé.
Március 19. 16:00 Origami és furoshiki workshop
Civil Közösségek Háza (7621 Pécs, Szent István tér 17.)
16:00 és 16:40 Japán teakóstoló
Civil Közösségek Háza (7621 Pécs, Szent István tér 17.)
Fedezzék fel a japán teakultúra ízeit egy különleges teakóstoló eseményen, ahol ínycsiklandó japán teaédességgel, valamint egy csésze frissítő és autentikus matcha teával várjuk az érdeklődőket, amelyet hagyományos módon készítünk el. A japán életérzés megismerésére nyílik lehetőség egy interaktív workshopon.
18:00 Japán teaszertartás
Civil Közösségek Háza (7621 Pécs, Szent István tér 17.)
Ismerje meg a japán teaművészet csodálatos, nyugalmat árasztó légkörét az Urasenke Magyarországi Japán Tea Egyesület bemutatóján. Bepillantást nyerhet e többszáz éves múltra visszatekintő hagyomány gyönyörű kulturális gyakorlatába, amely a harmónia, a tisztelet, a tisztaság és a nyugalom alapelveit egyesíti mind esztétikai, mind filozófiai szempontból.
Március 20. 18:00 Vinyls from Japan - DJ Bodoo zenei estje
Trafik (7621 Pécs, Perczel M. u. 22.)
Március 21. 17:00 Nyelv, Kultúra, Kommunikáció japán módra – Prof. Dr. Hidasi Judit előadása
Művészetek és Irodalom Háza (7621 Pécs, Széchenyi tér 7-8.)
Vélhetnénk, hogy a japánokkal való kommunikáció során a legnagyobb kihívást maga a nyelv jelenti, hiszen kevés magyar ember tud japánul és arányaiban még kevesebb japán tud magyarul. Csakhogy alaposabb vizsgálódás során kiderül, hogy nem a nyelv, hanem inkább a kultúra és a kettő metszetéből keletkező kommunikáció az, ami sajátosságainál fogva számos meglepetést okozhat.
19:00 Vissza a jövőbe – Japán a 80-as évek második felében – Prof. Dr. Rekettye Gábor előadása
Művészetek és Irodalom Háza (7621 Pécs, Széchenyi tér 7-8.)
Prof. Dr. Rekettye Gábor a PTE Közgazdaságtudományi Karán professor emeritus, ahol 1993-1996 között dékán volt és a Marketing Tanszéket 16 éven át vezette. Mindemellett címzetes egyetemi tanár a Szegedi Tudományegyetemen. Pályafutása során dolgozott iparvállalatnál, külkereskedelemben, külkereskedelmi diplomáciában és az egyetemi oktatásban. 1984-1989 között a Magyar Kereskedelmi Kirendeltség vezetője volt Tokióban. Előadásában elmeséli, hogyan kerültek családostól Japánba, beszámol az akklimatizálódás nehézségeiről, megismerhetjük Japánban végzett munkásságát, a japán gazdaság sajátosságait, de egyéb diplomáciai érdekességekről is szó esik!
Március 22. 19:00 Az Ataru ütőegyüttes koncertje
Dr. Koltai Dénes Aula (7633 Pécs, Szántó K. j. u. 1/b.)
Tapasztalja meg a japán taiko dobok lüktető erejét és a színház különleges világát egy felejthetetlen előadás keretében! Az Ataru Taiko Dobszínház művészei nem csupán megszólaltatják hangszereiket, hanem életre keltik a ritmust, megidézve a japán kultúra gazdag hagyományait.
Japán Filmnapok az Apolló Moziban
2025. március 22-23. 17:00 és 20:00
Apolló Mozi (7621 Pécs, Perczel M. u. 22.)
A Japán Filmnapok március 22-23-án, szombaton és vasárnap két-két kritikailag és a közönség által is elismert kortárs japán klasszikust hoz el az Apollóba. A részvétel ingyenes, de regisztrációhoz kötött.
Március 22.
17:00 A gonosz nem létezik
19:00 Vezess helyettem
Március 23.
17:30 A fiú és a szürke gém
20:00 Bolti tolvajok
Forrás: PTE International Seasons